Raport społeczny GK PGNiG 2014
Odpowiedzialna energia

Wpływ na środowisko

Jednym z filarów naszej strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu jest prowadzenie działalności biznesowej w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Wpływ spółek Grupy PGNiG na środowisko jest naturalnie wpisany w specyfikę ich działalności. Dlatego dążenie do maksymalnego ograniczania tego znaczącego wpływu to jeden z najważniejszych celów Grupy w obszarze dbałości o środowisko naturalne.

Staramy się na bieżąco monitorować i analizować zakres naszego wpływu. Z uwagi na dużą różnorodność segmentów rynku, w których działamy, dotykamy wielu aspektów z zakresu ochrony środowiska. Z wpływem na środowisko związane są szczególnie dwa z naszych segmentów – obszar wydobywczy związany z wytwarzaniem znaczących ilości odpadów wydobywczych oraz obszar wytwarzania energii związany z emisją zanieczyszczeń do powietrza.

Więcej o naszej działalności w poszczególnych segmentach można przeczytaj tutaj
 

Aby zachować jak najwyższe standardy środowiskowe, przede wszystkim bezwzględnie przestrzegamy krajowych i unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, a także dodatkowo wprowadzamy wewnętrzne normy i zarządzenia. Ponadto, wdrażamy i certyfikujemy systemy zarządzania środowiskowego w większości oddziałów PGNiG i spółek Grupy PGNiG, ułatwiające monitorowanie i kształtowanie naszego wpływu na otoczenie. W większości jednostek GK PGNiG wdrożono, certyfikowano i utrzymano system zarządzania środowiskowego (SZŚ) oparty na normie PN-EN ISO 14001, często zintegrowany z innymi systemami, m.in. zarządzania jakością, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa informacji. Dodatkowo działania te wspierane są analizą i oceną aspektów środowiskowych, identyfikacją ryzyk środowiskowych, planowaniem określonych działań minimalizujących oraz prowadzeniem badań i monitoringu stanu poszczególnych elementów środowiska (powietrze, gleby, ziemia, wody powierzchniowe i podziemne).

O znaczeniu, jakie kwestiom ochrony środowiska przypisują spółki PGNiG, najlepiej świadczy fakt ich dobrowolnego przystępowania do programów samoograniczania szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.

Więcej informacji nt. Systemu Zarządzania Środowiskowego znajduje się w rozdziale System Zarządzania Środowiskowego w Raporcie Społecznym GK PGNiG za rok 2013.

Działania proekologiczne towarzyszą nam wszędzie tam, gdzie jesteśmy aktywni biznesowo, w kraju i poza jego granicami oraz w każdym obszarze: przy eksploatacji złóż węglowodorów, ich dystrybucji oraz magazynowaniu.

Poszukujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania technologiczne sprzyjające ochronie środowiska. Likwidujemy spowodowane przez nas zanieczyszczenia terenów oraz dołów smołowych, usuwamy stare doły urobkowe, kopanki i odwierty. Prowadzimy rekultywację terenów pokopalnianych. Raportujemy ilość emitowanych gazów cieplarnianych, wolumen zużycia wody i ilości wytwarzanych odpadów.

Od kilkunastu lat służby ochrony środowiska PGNiG przygotowują obszerne coroczne raporty środowiskowe na potrzeby wewnętrzne całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Zawarte w nich dane środowiskowe zestawiane są w grupy tematyczne, powiązane odpowiednio z konkretnym rodzajem oddziaływania środowiskowego oraz z określonym elementem środowiska.

W PGNiG dbamy również o edukację pracowników w zakresie ochrony środowiska. Organizujemy szkolenia i konferencje, na których omawiane są najistotniejsze zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i wypracowywany jest wspólny zakres zadań do dalszej realizacji, odnoszący się w dużym stopniu do celów przyjętych w Strategii CSR dla Grupy PGNiG.

 

Od lat prowadzimy działania, których celem jest aktywne zmniejszanie naszego oddziaływania na środowisko. Realizujemy wiele inwestycji, by ograniczać nasze emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do powietrza, zapewniać bezpieczeństwo gleb, gruntów oraz wód podziemnych, zmniejszać ilości powstających odpadów. W 2014 roku łączny koszt naszych inwestycji środowiskowych to ponad 233,5 mln zł.

Nasze działania prośrodowiskowe obejmują m.in.:

  • przebudowę kotłów w elektrociepłowni (PGNiG Termika),
  • modernizację instalacji mokrego odsiarczania spalin (PGNiG Termika),
  • zabudowę filtrów workowych na kotłach fluidalnych i modernizację systemu monitoringu spalin (PGNiG Termika),
  • modernizację układów odpopielania (popiół denny) kotłów fluidalnych(PGNiG Termika),
  • przebudowę systemu grzewczego w kopalni,
  • budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej i kanalizacji,
  • modernizację pieca do utylizacji gazów odpadowych,
  • przebudowę urządzeń nalewczych ropy naftowej,
  • przebudowę stanowiska nalewczego siarki,
  • przebudowę osłon dźwiękochłonnych przy agregatach sprężarkowych,
  • modernizację kotłowni na stacjach gazowych I stopnia w budynkach warsztatowo-socjalnych,
  • zakup kontenerowej stacji uzdatniania wody,
  • zakup systemu wyparnego na obiekt unieszkodliwiania odpadów,
  • zakup agregatów prądotwórczych i klimatyzatorów przemysłowych ograniczających emisję hałasu do środowiska,
  • zakup sit wibracyjnych oraz modernizację zbiorników na odpady,
  • zbiorniki wodne i agregaty myjące,
  • zakup odkurzacza przemysłowego do ściągania zanieczyszczeń (olejowych, chłodziwa).

(więcej)

W 2014 roku żadna z raportujących jednostek GK PGNiG nie otrzymała kar z tytułu korzystania ze środowiska.

Przeprowadzane w jednostkach przeglądy systemu, audyty wewnętrzne oraz okresowe oceny zgodności i spełniania wymagań prawnych pozwalają nam unikać sytuacji, w których nasze Oddziały czy Spółki nie posiadałyby pozwoleń, zezwoleń czy decyzji lub nie prowadziłyby nałożonych przepisami lub decyzjami badań. W przypadku stwierdzania przekraczania dopuszczalnych standardów środowiska natychmiast podejmowane są określone działania w celu ograniczenia wpływu na środowisko.

W procesie kontroli wpływu na poszczególne elementy środowiska kładziemy duży nacisk na problem emisji gazów i pyłów do powietrza. W szczególności dotyczy to instalacji podlegających pod pozwolenia zintegrowane oraz uczestniczących w Europejskim Systemie Handlu Emisjami gazów cieplarnianych. W odniesieniu do tych instalacji prawo narzuca spełnienie restrykcyjnych standardów emisyjnych oraz szczegółowo rozbudowany monitoring wszystkich elementów środowiska.

W odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych w prawie krajowym i wspólnotowym obowiązują zapisy, które nakładają na prowadzących instalacje objęte EU ETS nie tylko określony sposób monitorowania emisji i ich raportowania, ale także coroczne weryfikacje prowadzone przez uprawnionych kontrolerów. Sprawdzają oni poprawność sposobów monitorowania, wyliczania lub pomiarów wielkości emisji dwutlenku węgla oraz dodatkowo wszystkie działania powiązane.

Wymogi prawne zobowiązują nas do niepogarszania jakościowego i ilościowego zasobów w poszczególnych jednolitych częściach wód w obrębie prowadzonej działalności. Dokonujemy oceny wpływu na jednolite części wód powierzchniowych i podziemnych oraz podejmujemy działania związane z monitoringiem i ochroną wód. Wiemy stąd, że nie spowodowaliśmy zubożenia jakościowego czy ilościowego wód powierzchniowych ani wód podziemnych.

Nasze spółki zaopatrują się w wodę z własnych ujęć wód podziemnych i powierzchniowych lub kupują wodę z sieci wodociągowej. Pobór wód zaspokaja nasze potrzeby socjalno-bytowe, potrzeby procesów technologicznych, przeciwpożarowe i inne. Zmiany roczne wielkości zużywanej wody uzależnione są głównie od wielkości poboru wody na potrzeby technologiczne, czyli ilości realizowanych prac poszukiwawczych czy inwestycyjnych.

Dokładamy wszelkich starań, by spełnić wymogi prawne w zakresie ograniczeń ilości ścieków, jakie mogą być wprowadzane zarówno do wód jak i do ziemi, urządzeń kanalizacyjnych oraz przekazywane do oczyszczalni ścieków.

Ścieki wytwarzane przez jednostki GK PGNiG są odprowadzane do sieci kanalizacyjnej (na podstawie podpisanych umów z zakładami wodociągowo-kanalizacyjnymi), do wód powierzchniowych lub ziemi (na podstawie pozwoleń wodno-prawnych), po wcześniejszym ich podczyszczeniu lub oczyszczeniu w przyzakładowych oczyszczalniach ścieków bądź przekazywane do gminnych oczyszczalni ścieków. Ścieki bytowe i przemysłowe odprowadzane są do kanalizacji. Wody opadowe z terenu zakładów i dróg dojazdowych wprowadzane są do kanalizacji miejskiej, jak również do wód powierzchniowych i do ziemi.

W poszczególnych jednostkach GK PGNiG od wielu lat funkcjonują wdrożone i efektywnie działające procedury w zakresie gospodarki odpadami. W ramach procedur dokonaliśmy m.in.:

  • identyfikacji obszarów wpływu odpadów na środowisko, czyli określiliśmy wszystkie miejsca, w których może dojść do zanieczyszczenia i wytworzenia odpadów,
  • wypracowaliśmy metody minimalizowania ilości powstających odpadów, w tym w pierwszej kolejności odpadów unieszkodliwianych poprzez składowanie (ograniczanie się do niesegregowanych odpadów komunalnych).

Nasze procedury nakazują przekazywanie wszystkich wytworzonych odpadów w pierwszej kolejności do odzysku (jedynymi ograniczeniami są możliwości techniczne przerobu dla danych rodzajów odpadów, a czasami ograniczenia ekonomiczne), następnie prowadzenie selektywnej segregacji odpadów, pozwalające na uzyskanie gotowych surowców wtórnych. Odpady, które ze względów technologicznych muszą być poddane unieszkodliwieniu, są przekazywane wyłącznie firmom unieszkodliwiającym odpady, które legitymują się stosownymi zezwoleniami. Każda jednostka PGNiG prowadzi kontrolę nad właściwym doborem kontrahentów.

Ze względu na specyfikę prowadzonych działań w poszczególnych segmentach GK PGNiG, wyodrębniony został obszar poszukiwań i eksploatacji węglowodorów, w oparciu o obowiązujące przepisy w zakresie gospodarki odpadami, w którym dodatkowo, obok całej gamy odpadów innych niż niebezpieczne i niebezpiecznych, powstają odpady wydobywcze.

(więcej)

 

Podczas realizacji przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko lub na obszary sieci Natura 2000, postępujemy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Stosujemy rozwiązania minimalizujące wpływ przedsięwzięcia na elementy środowiska, objęte ochroną na podstawie ustawy o ochronie przyrody, oraz gatunki i siedliska chronione w ramach obszarów Natura 2000. Planując prowadzenie działań w obszarach podlegających ochronie przyrodniczej, zlecamy i wykonujemy inwentaryzacje przyrodnicze, stanowiące podstawę oceny wpływu na te obszary lub siedliska.

W przypadkach stwierdzenia możliwości jakiegokolwiek oddziaływania ze strony planowanej działalności pozyskujemy decyzje derogacyjne, a realizacji prac towarzyszą nadzory przyrodnicze.

Oddział Zielona Góra

  • Międzyszkolny Konkurs „Ekolandia” – rywalizacja 9 szkół na temat wiedzy o ochronie środowiska – Oddział był fundatorem nagród,
  • Konkurs „Przedszkolaka rady na odpady” – konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 3–6 lat,
  • Ćwiczenia ratownicze na terenie Terminalu Ekspedycyjnego Wierzbno,
  • Szkolenia dla kadry kierowniczej o bezpieczeństwie, HSE i audytach,
  • Wojewódzkie Obchody Dnia Ochrony Środowiska, Gorzów Wlkp: przygotowanie stoiska promocyjno-informacyjnego m.in. na temat praktycznych aspektów dbania o środowisko w górnictwie naftowym.

Oddział Geologii i Eksploatacji

  • Kampania informacyjna w ramach poszukiwania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych: organizowanie spotkań z samorządem terytorialnym oraz lokalną społecznością i organizacjami pozarządowymi.
  • Udział w projekcie naukowo-badawczym BLUE GAS, przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencji Rozwoju Przemysłu SA (ARP). Projekt jest ukierunkowany na wsparcie dużych zintegrowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, obejmujących przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali pilotażowej, prowadzących do opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii w obszarze związanym z wydobyciem gazu łupkowego.

PGNiG Termika SA

  • Udział razem z Urzędem Dzielnicy Mokotów w projekcie „Powstrzymanie degradacji zbiornika Jeziorko Czerniakowskie” – zlecenie przez Termikę szeregu badań i analiz, których wyniki posłużą w przyszłości do opracowania koncepcji rewitalizacji Jeziorka Czerniakowskiego.
  • Udział w kampanii „Ciepło z natury” – zebrano 685 ton choinek, które przetworzono na biomasę i w tej postaci wykorzystano do produkcji zielonej energii na potrzeby Warszawy.

Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

  • Konkurs wiedzy z zakresu bhp, ppoż. i ochrony środowiska wśród pracowników, którego celem były: promowanie dobrych praktyk, popularyzacja zagadnień z zakresu ochrony warunków pracy i ochrony ppoż., działania proekologiczne;
  • Opracowanie Raportu „Ochrona Środowiska w Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. za 2014 r.”.
  • PSG jako spółka społecznie odpowiedzialna – dokonała przeglądu podejścia zarządczego w firmie w odniesieniu do oczekiwań i zaleceń normy PN-ISO 26000.
  • W ramach obszaru odpowiedzialność w ochronie środowiska wyznaczone zostały do realizacji poniższe cele:
• minimalizacja szkodliwego oddziaływania na środowisko,
• zmniejszenie emisji do powietrza,
• opracowanie systemu monitorowania i kontroli podwykonawców w zakresie ochrony środowiska,
• zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska poprzez prowadzenie działań mających na celu segregację odpadów,
• rozwój systemu zarządzania środowiskowego,
• podniesienie świadomości ekologicznej wśród pracowników Spółki.

Geofizyka Toruń

  • Aktywny udział w akcji Sprzątania Świata: artykuły mówiące o historii akcji na łamach firmowego czasopisma „Impuls”, zbiórka starych, zużytych telefonów komórkowych, które następnie zostały sprzedane, a całkowity dochód ze sprzedaży przekazano na konto fundacji „Mimo wszystko”.
  • Udział w akcji promującej zdrowy tryb życia pod hasłem: „Zielona droga do pracy – zachęcanie do korzystania z transportu rowerowego w drodze do i z pracy.