Piłka ręczna plażowa

VII Festiwal Sportów Plażowych w Inowrocławiu

Około 400 osób wzięło udział w zawodach rozgrywanych w piłce ręcznej plażowej, piłce nożnej plażowej oraz siatkówce plażowej. Głównym sponsorem wydarzenia było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

VII Festiwal Sportów Plażowych odbył się w Inowrocławiu w dniach 17-19 czerwca 2016 roku. Wydarzenie rozpoczął turniej piłki ręcznej, w którym udział wzięła młodzież z inowrocławskich szkół. Około 70 zawodników rywalizowało w dwóch kategoriach wiekowych – szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W sobotę przed turniejem eliminacyjnym Mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej odbył się „camp” dla dzieci ze szkół podstawowych. Maluchy brały udział w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowana kadrę szkoleniową, w tym przez trenera Reprezentacji Polski w piłce ręcznej plażowej mężczyzn.

W turnieju seniorskim piłki ręcznej plażowej wzięło udział 16 zespołów, 8 w kategorii kobiet i 8 w kategorii mężczyzn (łącznie około 200 zawodników). Turniej ten był jednocześnie Eliminacjami do Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w plażowej piłce ręcznej. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężyła drużyna BHT Auto Forum Petra Płock, która pokonała w finale 2:0 zespół Fundacji Akademii Sportu Gdańsk. I zespół Damy Radę Inowrocław zajął VI miejsce, a II zespół był na VIII pozycji. W klasyfikacji kobiet niepokonana okazała się drużyna BHT Byczki Kowalewo Pomorskie przed Warszawą Skład.

Zwycięzcy otrzymali  pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody z rąk Wiceprezesa Zarządu PGNiG Łukasza Kroplewskiego. Eliminacyjny turniej Mistrzostw Polski  w piłce ręcznej plażowej w Inowrocławiu był również zaliczany do European Beach Handball Tour pod patronatem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP). W 2024 roku piłka ręczna plażowa może stać się jedną z dyscyplin olimpijskich

Organizatorem Festiwalu był Urząd Miasta Inowrocławia, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Plażowej Damy Radę Inowrocław. Głównym sponsorem wydarzenia było PGNiG S.A.

PGNiG Polish Beach Handball Tour (PGNiG PBHT)

PGNiG Polish Beach Handball Tour (PGNiG PBHT) to coroczna, cykliczna impreza, skupiona wokół najlepszych, najbardziej elitarnych turniejów piłki ręcznej plażowej organizowanych w największych polskich miastach. Organizacja turniejów zaliczanych do PGNiG PBHT stoi na najwyższym światowym poziomie.

PGNiG PBHT to nie tylko zmagania profesjonalnych zespołów, lecz także szeroki program kulturalno – rozrywkowy. Podczas turniejów klasyfikowanych w PGNiG Polish Beach Handbnall Tour rywalizacji zawodników, towarzyszą liczne animacje dla dzieci, spotkania z wybitnymi sportowcami czy koncerty znanych gwiazd.

TERMINY TEGOROCZNYCH TURNIEJÓW MP:
30-31 maja – Kraków (KS Wanda, ul. Bulwarowa 30)
6-7 czerwca – Płock (rynek)
13-14 czerwca – Szczecin (teren przed Azoty Arena)
11-12 lipca – Gdańsk (Letni Stadion Narodowy przy molo w Brzeźnie)
18-19 lipca – Gdańsk (Letni Stadion Narodowy przy molo w Brzeźnie)