Otwarcie KRNiGZ Lubiatów

W uroczystym otwarciu kopalni wziął udział Premier Donald Tusk i Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński.

Odbiór końcowy KRNiGZ Lubiatów odbył się w marcu br., natomiast uroczyste otwarcie kopalni odbyło się 29 lipca. Złoża Lubiatów-Międzychód-Grotów eksploatowane przez kopalnię należą do największych w Polsce. Ich udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą ok. 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m3.

PGNiG, dzięki pracy kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m3) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Wizyta Premiera rozpoczęła się od zapoznania się z instalacją, o której gościom opowiedział Dyrektor Oddziału Sławomir Kudela.

"Tak nowoczesne zakłady jak ta kopalnia ropy i gazu - jedna z najnowocześniejszych w Europie - to bardzo ważne uzupełnienie naszej energetycznej mieszanki, w której mamy do czynienia z surowcami importowanymi, a także coraz częściej surowcami krajowymi - powiedział Donal Tusk.

Minister Skarbu Włodimierz Karpiński pogratulował nam ukończenia tak dużej i skomplikowanej inwestycji na czas z zachowaniem najwyższych reżimów. Załodze życzył bezpiecznej eksploatacji.

Kopalnię poświęcił Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefan Regmunt. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda lubuski i wielkopolski, marszałek województwa lubuskiego, senator Stanisław Iwan, posłowie lubuscy, burmistrzowie Międzychodu i Drezdenka, przedstawiciele firm współpracujących z PGNiG SA.