Nafciarz z Kamienia Pomorskiego rzeźbiarzem

W program obchodów jubileuszu 50 - lecia Górnictwa Naftowego wpisane są również prezentacje Naftowych Pasji naszych pracowników. W ostatnim 5-leciu swoje indywidualne ARTwystawy zaprezentowali nam Henryk Pisarek – malarstwo, Mariusz Woziński oraz Krzysztof Kenar - fotografia.

W tym roku do Salonu Wystaw naszego Oddziału zaprosiliśmy Stanisława Srokę rzeźbiarza z Kamienia Pomorskiego.

Urodził się w mieście nafciarzy w Gorlicach. Szkoła i lata młodości to wiele ciekawych spotkań i działań w środowisku zakopiańskim i krakowskim. Kiedy rozpoczął swoją przygodę naftową i podjął pracę na kopalni w Kamieniu Pomorskim od razu związał się ze artystycznym środowiskiem twórców ludowych Pomorza Zachodniego. Wiele plenerów i wystaw promujących sztukę ludową prowadziło Stanisława Srokę od Gorlic, poprzez Nowy Sącz do Morza Bałtyckiego.

Tematyka sakralna jest kolejnym zainteresowaniem artysty. Jego rzeźba św. Otton z Brambergii prezentowana jest w murach Konkatedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Praca z drewnem skierowała także naszego nafciarza do pracowni konserwatorskiej, gdzie pod okiem mistrza wyjątkowego rzemiosła Tadeusza Pietucha rozpoczął prace rzeźbiarsko-zdobnicze.