Mrożek - Życie warte jest życia II

PRAPREMIERA FILMU W WARSZAWIE - relacja!
Film "Mrożek. Życie warte jest życia" po raz pierwszy został wyświetlony i poddany pod opinię publiki. Poniżej przedstawiamy Państwu krótką relację z tego ważnego, jak się okazało nie tylko dla nas, wydarzenia.

13 października 2015 roku na głównej scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, po przywitaniu gości przez dyrektora teatru, Pana Andrzeja Seweryna, mieliśmy przyjemność wysłuchania fragmentów "Dzienników" Sławomira Mrożka w interpretacji Jarosława Gajewskiego i Piotra Cyrwusa.
Po uchyleniu kurtyny widownia zaproszona została do intymnego świata Mrożka... Projekcja, co nas niezmiernie cieszy, nagrodzona została długimi brawami. Po prezentacji odbyła się, budząca duże emocje, rozmowa między dyrektorem Instytutu Badań Literackich Mikołajem Sokołowskim i reżyserem filmu, Pawłem Charą. Uroczystość uświetniła swoją obecnością córka Sławomira Mrożka, Felicia Rossignol.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Zdecydowana większość dzieł Sławomira Mrożka jest powszechnie znana, w przeciwieństwie do życia prywatnego, które było pieczołowicie chronione. Poza żoną nikt nie miał do niego wstępu, przez co przedstawiany był według niezmiennego schematu. Projekt Pawła Chary „Mrożek – życie warte jest życia”, w którego skład wchodzą: film, książka albumowa oraz wystawa fotografii, prezentuje nieznane dotąd oblicze Mistrza, człowieka o wielkim umyśle, ale i potężnym sercu, miłośnika życia. Paweł Chara pełnił funkcję osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, mieszkał w jego gabinecie, towarzyszył mu w podróżach i odwiedzinach przyjaciół, uczestniczył w pracy zawodowej, słowem – stał się częścią jego codzienności.

Fotografie prezentowane na wystawie to symbole; pokazują Mrożka na pograniczu światów. Świat realny ściera się tu ze światem wewnętrznym, czego efektem są obrazy - osadzone w niezwykłych, malowniczych, czasem niepokojących, a czasem zupełnie codziennych przestrzeniach - odzwierciedlające moment, w którym akurat Sławomir Mrożek został “przyłapany”. Daleki lub bliski, obecny lub zagłębiony w galaktyce swoich myśli. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka, chęć dotarcia do sedna jego myśli. Próba odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę był.

Prezentowane poniżej fotografie są fragmentem wystawy składającej się z 36 prac poziomych o rozmiarach (wydruki 150x100cm) i 3 pionowych (wydruki 66x100cm).