Górnik w przedszkolu

Barbórka to dobra okazja do tego, by najmłodszym pokazać, że ci którzy wydobywają ropę i gaz to też górnicy. Mogło się o tym przekonać 15,5 tysiąca dzieci, z którymi spotkali się w ramach akcji „Górnik w przedszkolu/szkole 2014” pracownicy naszego Oddziału, OGiE i PMG Wierzchowice.

Spotkania z górnikami wywołują duży entuzjazm wśród dzieci, stąd coraz większa ich popularność i coraz więcej zaproszeń od szkół i przedszkoli. W tym roku nafciarze odwiedzili niemal 200 placówek edukacyjnych począwszy od żłobków przez przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja w 88 miejscowościach.

Górnicy mieli przygotowane dla dzieci prezentację i filmy, które pokazują w prosty sposób, jak powstaje ropa i gaz, jak ją wydobywamy i do czego może służyć. Największą atrakcją były papierowe czaka, dzięki którym wszystkie maluchy zostały mianowane na inżynierów górniczych. Wiedzę mogły utrwalić sobie kolorując dedykowaną akcji kolorowankę przedstawiającą górnika lub czako.

Mimo, że górnicy słyszeli nutę zawodu w głosie dzieci, kiedy informowali ich, że nie pracują pod ziemią i że nie wydobywają złota i diamentów, to ich praca i przekazana wiedza robiła na nich duże wrażenie. Teraz już z pewnością będą pamiętać, że naftowiec to też górnik.

Akcja ‘Górniki w przedszkolu/szkole” w liczbach:

  • 15496 dzieci

  • 129 górników

  • 193 przedszkola i szkoły

  • 88 odwiedzonych miejscowości

  • 375 dzieci – największa liczba dzieci podczas spotkania