Ceramika - małe dzieła sztuki ze Świdnicy

15 marca odbył się wernisaż wystawy z cyklu "Mistrz i Uczeń". Ekspozycja ściągnęła do Salonu Wystaw wyjątkowo liczną grupę pasjonatów (wśród nich dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 34), którzy z zaciekawieniem oglądali prace grup plastycznych, malarstwa i ceramiki Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy. Większość z tych małych dzieł sztuki powstała pod artystycznym okiem Henryka Krakowiaka.

Henryk Krakowiak – artysta, plastyk. Urodził się w 1941 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i tam również w 1967 roku uzyskał dyplom u prof. Krystyny Studnickiej (malarstwo), prof. Hanny Żuławskiej (ceramika) i prof. Witolda Frydrycha (studium pedagogiczne). Zanim trafił do gminy Świdnica przez, 9 lat pracował jako plastyk w Słubicach, gdzie tworzył m.in. monumentalne murale na ścianach budynków mieszkalnych. Po przeprowadzce do gminy Świdnica, pan Henryk zamieszkał w barokowym pałacu w Letnicy, w którym tworzył i którym się opiekował. Oprócz własnej twórczości malarskiej, pan Henryk aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym gminy. W Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy prowadzi zajęcia malarskie i ceramiczne dla mieszkańców gminy i okolic. Z jego inicjatywy, przy czynnym udziale mieszkańców wsi, wykonana została mozaika na ścianie oraz fontanna w Letnicy. Twórczość artystyczna pana Henryka Krakowiaka została przedstawiona i doceniona na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

 
Grupa malarska. Zespół malarzy nieprofesjonalnych „Astry” działa, pod opieką pana Henryka, od grudnia 2005 roku. Inspirację do pracy znajdują w lokalnych pejzażach i zabytkach oraz podczas plenerów w Polsce, Czechach i Niemczech. Wraz z zielonogórską grupą „Babie lato” oraz grupą malarzy z Heinersbrück organizują wiele wspólnych wernisaży, które z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom.
 
 
Grupa ceramiczna. Amatorzy lepienia w glinie regularnie spotykają się by tworzyć , realizować swoje indywidualne projekty i wizje. W 2013r., w ramach dofinansowania ze środków unijnych, władze gminy zakupiły na potrzeby działającej w Gminnym Ośrodku Kultury grupy narzędzia i piec do wypalania ceramiki. Efekty pracy grupy ceramicznej przedstawiane są regularnie na lokalnych wystawach w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz w trakcie czerwcowych Dni Ziemi Świdnickiej. W międzynarodowych plenerach ceramicznych organizowanych w Świdnicy, brała również udział młodzież szkolna.