Barbórka 2016 w Zielonej Górze!

Dziewiątego grudnia PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze, Oddział Geologii i Eksploatacji oraz Exalo Drilling S.A. obchodziły w Winnym Grodzie najważniejsze górnicze święto.

Zielonogórską Barbórkę, jak co roku, rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza. Następnie przy wtórach Grodziskiej Orkiestry Dętej przeszliśmy na Mszę Świętą do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Biskup Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeusz Lityński błogosławił braci górniczej i zaznaczył, jak istotna jest praca górników naftowców.

Po mszy górnicy przemaszerowali do Teatru Lubuskiego. Podczas Akademii Barbórkowej zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe m.in. przyznane przez Ministra Energii: „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego” oraz nadane przez prezesa PGNiG: „Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa”. Oprócz tego przyznane zostały dyrektorskie oraz inżynierskie stopnie górnicze, a także wręczone odznaki honorowe dla ratowników górniczych i listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 45-, 40-, 35-, 30- i 25-lecia pracy zawodowej w górnictwie naftowym i gazownictwie.

Prezes Piotr Woźniak podczas Akademi Barbórkowej podziękował pracownikom Oddziału w Zielonej Górze, Exalo Drilling i Oddziału Geologii i Eksploatacji za trud wkładany w codzienną pracę. Podczas przemówienia podkreślił znaczenie naszego Oddziału w wydobyciu węglowodorów w Polsce.

Akademię uświetnił recital "ojej, Kobieta" Joanny Wąż, aktorki Lubuskiego Teatru, znanej zielonogórskim widzom m. in. ze spektakli Jana Szurmieja "Piaf" i "Ach! Odessa-Mama..." oraz z międzynarodowej produkcji "Fernando Krapp napisał do mnie ten list. Studium o prawdzie". Na scenie pojawiła się w towarzystwie zielonogórskich muzyków Janusza Lewandowskiego i Artura Bezdziczka.