Aktualności

Drukuj

26.10.2004 Umowa na dostawy gazu do Hrubieszowa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. informuje, że w dniu dzisiejszym podpisana została z ukraińską firmą NAK Naftogaz Ukrainy umowa na dostawy gazu z Ukrainy w rejon Hrubieszowa. Umowę podpisano podczas wizyty w Kijowie przedstawicieli PGNiG S.A. – Marka Kossowskiego Prezesa Zarządu i Franciszka Kroka Wiceprezesa Zarządu PGNiG S.A.

Zgodnie z umową od 1 lipca 2005 r. do końca 2007 r. dostarczone zostanie 17,5 mln m sześc gazu. Od 2008 roku dostawy te mogą zostać zwiększone i gazociągiem do Hrubieszowa będzie mogło docierać ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie.
Rejon Hrubieszowa jest zaliczany do tzw. białych plam czyli rejonów, które są pozbawione sieciowego gazu ziemnego. Dzięki podpisanej umowie na dostawy gazu z Ukrainy możliwe będą dostawy gazu do mieszkańców Hrubieszowa i okolic. W ten sposób zwiększany jest rynek gazu w Polsce. Ponadto zastosowanie ekologicznego gazu ziemnego jako paliwa do ogrzewania pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu do atmosfery.
Gaz z Ukrainy dostarczany będzie gazociągiem Ustiług – Hrubieszów, którego budowa rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Do Polski docierać będzie gaz ukraiński oraz gaz z rejonu Azji Środkowej. Dostawy gazu dla odbiorców rozpoczną się od 1 lipca 2005 r. W kontralcie zamieszczony został szczegółowy harmonogram miesięcznych dostaw gazu. Oprócz budowy 17 kilometrowego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia od granicy ukraińskiej do Hrubieszowa zbudowana zostanie również sieć gazociągów dystrybucyjnych, które pozwolą dostarczać gaz do odbiorców.
Powrót