Aktualności

Drukuj

30.12.2010 Ukraiński NAK wstrzymuje dostawy gazu do Polski przez Hrubieszów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otrzymało 30 grudnia 2010 r. informację od operatora ukraińskiego systemu przesyłowego Lvivtransgaz o wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego przez punkt zdawczo-odbiorczy Zosin k/Hrubieszowa na granicy polsko- ukraińskiej od 1 stycznia 2011 r. od godziny 07:00 czasu polskiego.

Mimo wstrzymania dostaw gazu z kierunku ukraińskiego wszyscy odbiorcy w Hrubieszowie mają zapewnione dostawy surowca pochodzące z wcześniej zgromadzonych zapasów, a także z krajowego systemu przesyłowego poprzez gazociąg Lubaczów-Krasnystaw.

Zaistniała sytuacja nie ma wpływu na funkcjonowanie polskiej gospodarki.

Przerwanie dostaw przez NAK Naftogaz Ukrainy argumentowane jest zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie, zgodnie z którymi cała ilość gazu ziemnego z własnego wydobycia powinna być kierowana wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy, co według strony ukraińskiej uniemożliwia realizację dostaw gazu ziemnego do Polski. PGNiG nie zgadza się z argumentami strony ukraińskiej dotyczącymi podstaw wstrzymania dostaw i będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 roku.

Zgodnie z umową pomiędzy PGNiG a NAK z 26 października 2004 r. PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 w wysokości ok. 168 mln m3 wg polskiej normy (180 mln m3 wg GOST). Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił ok. 9 mln m3 rocznie wg polskiej normy.

W dniu 1 września 2010 r. NAK Naftogaz Ukrainy wstrzymał dostawy gazu ziemnego do rejonu Hrubieszowa z tego samego powodu, co obecnie. Dostawy zostały przywrócone w październiku br.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy

Powrót