Aktualności

Drukuj

25.10.2000 Polskie przedsiębiorstwo gazownicze PGNiG i niemiecka spółka VNG zakładają nową spółkę-córkę

Andrzej Lipko, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. i dr Klaus-Ewald Holst, prezes zarządu VNG - Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft z Lipska podpisali 25 października br. w Warszawie umowę o utworzeniu spółki NYSAGAZ sp. z o.o.

Spółka ta będzie działać w Polsce, a jej głównym celem będzie wzmocnienie pozycji gazu ziemnego w krajowej gospodarce energetycznej. Na początku Spółka NYSAGAZ będzie uczestniczyć w przestawianiu elektrociepłowni węglowych w Polsce południowo-zachodniej na gaz ziemny. W późniejszym okresie działalność spółki obejmie również usługi w dziedzinie energii oraz handel gazem ziemnym i gazem płynnym.
Założenie spółki NYSAGAZ wyznacza nowy kierunek współpracy gazowniczej pomiędzy PGNiG S.A. i VNG. Świadectwem dotychczasowego poziomu współpracy między naszymi przedsiębiorstwami są zarówno realizowane od 1992 roku umowy o wymianie gazu w polsko-niemieckich obszarach przygranicznych, jak też prowadzone od 1993 roku dostawy gazu ziemnego z portfela VNG na Dolny Śląsk dla poprawy stanu środowiska naturalnego tego regionu.
Od 1998 r. realizowane są dostawy gazu ziemnego z sieci VNG do związku gmin Gubin, gdzie nakłady inwestycyjne zostały wspólnie poniesione przez PGNiG S.A. i VNG.
W ramach podpisanego w 2000 r. kontraktu na dostawy norweskiego gazu ziemnego do Polski, od października br. VNG przesyła własną siecią gaz z Norwegii dla polskiego partnera - PGNiG.
Dodatkowych infomacji udzielają:
Dr Achim Westebbe - Rzecznik Prasowy VNG AG
tel. (0049) 341-443-2020, VNG AG
Igor Wasilewski - Dyrektor Biura Public Relations PGNiG SA
tel. (022) 583-52-25, PGNiG SA
Powrót