Aktualności

Drukuj

19.12.2016 Polski rząd wspiera PGNiG w sprawie gazociągu OPAL

POLSKI RZĄD WSPIERA PGNiG W STARANIACH O ZAKWESTIONOWANIE DECYZJI KOMISJI EUROPEJSKIEJ DOTYCZĄCEJ GAZOCIĄGU OPAL

PGNiG ZASKARŻYŁO UMOWĘ POMIĘDZY NIEMIECKIM REGULATOREM A GAZPROM DO NIEMIECKIEGO SĄDU

W związku z bezprecedensowymi krokami po stronie niemieckiego regulatora i operatora gazociągu OPAL, PGNiG SA zaskarżyło 15 grudnia 2016 r. do niemieckiego sądu umowę pomiędzy Bundesnetzagentur, Gazprom, Gazprom Export i OPAL Gastransport GmbH ws. zwolnienia Gazprom z zasady dostępu stron trzecich do przepustowości gazociągu OPAL. 16 grudnia 2016 r. polski rząd zaskarżył także do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL. Jak podkreślił Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, polski rząd i PGNiG SA oceniają działania Komisji Europejskiej, niemieckiego regulatora i Gazprom ws. OPAL jako realne zagrożenie dla bezpieczeństwo energetycznego i stabilności dostaw gazu do Polski i Unii Europejskiej.

Komisja Europejska do dziś nie ujawniła treści swojej decyzji. Utajnianie istotnych informacji należy w ocenie PGNiG odczytywać jako utrudnienie podmiotom z Europy Środkowej realizowania swoich praw.

Ani nasi unijni ani niemieccy partnerzy nie grają otwarcie. Odnoszę wrażenie, że regulator niemiecki (Bundesnetzagentur) nadużywa swoich uprawnień. Skutki decyzji Komisji Europejskiej i umowy podpisanej przez Bundesnetzagentur z Gazprom mieliśmy odczuć dopiero w 2017 r. Tymczasem po złożeniu przez PGNiG SA pozwu przeciwko niemieckiemu regulatorowi, operator gazociągu OPAL – spółka OPAL Gastransport GmbH – poinformowała, że wprowadzi w życie nowe stawki i zasady korzystania z gazociągu OPAL już od 19 grudnia 2016 r. Takie działania po stronie niemieckiej, a przypomnę że Gazprom jest współwłaścicielem gazociągu OPAL – to jawne łamanie prawa Unii Europejskiej i realne zagrożenie dla stabilności dostaw gazu do Polski i Europy Środkowej – poinformował Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.

KALENDARIUM:

  • 4 grudnia 2016 r. spółka córka PGNiG SA – PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła Decyzję Komisji Europejskiej ws. OPAL do Trybunału Sprawiedliwości UE.
  • 15 grudnia 2016 r. spółki PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyły porozumienie pomiędzy Bundesnetzagentur, OPAL Gastransport GmbH & Co. KG, PJSC Gazprom and Gazprom export LLC do niemieckiego sądu w Düsseldorfie.
  • 16 grudnia 2016 r. rząd RP zaskarżył Decyzję Komisji Europejskiej ws. OPAL do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Powrót