Aktualności

Drukuj

23.10.2001 Pierwsze Polsko-Kanadyjskie Forum Gazowniczo-Energetyczne

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa S.A. wspólnie z kanadyjską firmą Export Development Corporation of Canada (EDC) przy wsparciu Ambasady Kanady w Polsce organizuje w dniach 23 i 24 października br. Pierwsze Polsko-Kanadyjskie Forum Gazowniczo-Energetyczne.

Celem forum jest promocja współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami gazowniczymi i energetycznymi Kanady, Polski i Krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

PGNiG S.A. od wielu lat współpracuje z firmami kanadyjskimi sektora gazowego. Ostatnie dziesięciolecie to głównie zakupy gazowych technologii i know-how, w których Kanada przoduje na świecie. Przykładem może tutaj być kontrakt na budowę zakładu przeróbki gazu w Dębnie o wartości ok. 60 mln USD. Jednocześnie od kilku lat prowadzone były rozmowy z czołowymi firmami kanadyjskimi na temat podejmowania wspólnych przedsięwzięć np. Projekt Gazyfikacji Sieradz z BC Gas. Impuls dla rozszerzenia kontaktów z Kanadą dała wizyta Jeana Chretien, Premiera Kanady, w Polsce w 1999 roku. Wtedy PGNiG S.A. podpisało "umowę parasolową" z Agendą Rządową Export Development Corporation /EDC/, która miała na celu finansowanie przez EDC polsko-kanadyjskich przedsięwzięć zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W roku 2000 w ramach "Strategii współdziałania z inwestorami" PGNiG S.A. rozpoczęło kampanię mającą na celu przyciągnięcie inwestorów zagranicznych do polskiego sektora gazowego. Jednym z krajów, na które strategia została nakierowana jest Kanada.
W maju 2000 roku, równolegle do wizyty Ministra Gospodarki, Janusza Steinhoffa, w Kanadzie, przedstawiciele PGNiG S.A., w ramach misji polskiego biznesu pod auspicjami KIG-wygłosili w Toronto i Montrealu prezentacje mające na celu przyciągnięcie inwestycji kanadyjskich do polskiego sektora gazowego oraz, za pośrednictwem PGNiG S.A., do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

W czerwcu 2000 roku PGNIG S.A. i EDC podczas ostatniego Światowego Kongresu Naftowego w Calgary zorganizowało prezentację zatytułowaną: "PGNIG S.A. jako pomost do Europy Środkowej i Wschodniej dla kanadyjskich przedsięwzięć energetycznych". Prezentacja, która ściągnęła przodujące firmy i organizacje sektora energii (Enbridge, BC Gas, Stowarzyszenie Kanadyjskich Producentów Ropy) oraz przedstawicieli rządu Kanady i prowincji Alberta. Podczas spotkania z kanadyjskim sekretarzem stanu, Davidem Kilgour, w czerwcu 2000 roku, przedstawiciele PGNiG S.A poinformowali o stanie współpracy PGNiG S.A. z firmami kanadyjskimi oraz planach organizacji Pierwszego Polsko-Kanadyjskiego Forum Gazowniczego w Warszawie.

Dodatkowych informacji udziela:
Andrzej Hościłowicz
Dyrektor Biura Przedsięwzięć PGNiG S.A.
tel. (0 22) 583 54 34

Powrót