Drukuj

08.11.2005 PGNiG SA rozmawia z klientami w sprawie zmiany warunków sprzedaży gazu ziemnego.

W październiku br. PGNiG S.A. zwróciło się do swoich trzydziestu największych klientów z propozycją zmiany warunków sprzedaży gazu.  Dla kilku klientów, w szczególności z Sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej czy z sektora energetyki, jest to ciąg dalszy rozmów rozpoczętych już rok temu i zawieszonych z uwagi na zmianę ustawy Prawo Energetyczne oraz proces wydzielania OGP Gaz-System Sp. z o.o.

Zgodnie ze zobowiązaniami w umowach sprzedaży paliwa gazowego pomiędzy PGNiG SA a klientami, ostatnie miesiące każdego roku kalendarzowego są okresem ustalania ilości paliwa gazowego na kolejny rok. Czas ten PGNiG SA postanowiło wykorzystać do zmiany warunków umów sprzedaży paliwa gazowego. Podkreślenia wymaga fakt, że aktualnie obowiązujące umowy sprzedaży, m.in. z powodu ich historycznego ukształtowania, nie są dostosowane do dzisiejszych warunków rynkowych i zapisy w nich zawarte nie są symetryczne. Dotyczy to na przykład obowiązku dostawy gazu przez PGNiG SA przy braku odpowiedzialności za jego odbiór przez klienta czy warunków płatności, gdzie zapłata za dostarczony gaz jest dokonywana po miesiącu dostawy, przy całkowitym braku jej zabezpieczenia przez klientów.
Ze względu na stały wzrost cen ropy na rynku międzynarodowym oraz wynikający z tego faktu wzrost cen gazu ziemnego w kontraktach importowych, a także konieczność uwzględnienia tego faktu w taryfie, PGNiG SA zwróciło się do swoich odbiorców z prośbą o przeanalizowanie i zoptymalizowanie zamówienia ilości paliwa gazowego na rok 2006. Ceny gazu w kontraktach na import gazu wzrosły o prawie 45% w okresie grudzień 2004 do grudnia 2005. Dla porównania w okresie grudzień 2003 do grudnia 2004 ceny gazu w kontraktach importowych wzrosły o 13%. Przy takim wzroście cen gazu z importu w 2005, gaz z wydobycia krajowego nie jest w stanie w pełni zamortyzować rosnących cen gazu z importu. Należy podkreślić, iż w tym okresie (grudzień 2003 - grudzień 2005) zatwierdzone przez Prezesa URE zmiany cen w taryfach PGNiG S.A., ze względu na ochronę interesów odbiorców, wzrosły o 25,7%. Dodatkowo, PGNiG SA przedstawiło klientom inne niż dotychczasowe możliwości zakupu paliwa gazowego, m.in. zakup części paliwa gazowego poza granicami Polski, proponując „scedowanie” części kontraktów importowych oraz deklarując pomoc w zawarciu stosownych umów z dostawcami zagranicznymi. PGNiG SA poinformowało także klientów o podejmowaniu przez spółkę innych działań różnicujących ofertę handlową, m.in. o współpracy z Towarową Giełdą Energii S.A.
Wszelkie takie działania prowadzone przez PGNiG bez wątpienia zwiększają stopień liberalizacji rynku.
W związku z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 3 maja 2005 r. oraz rozpoczęciem działalności przez OGP Gaz – System Sp. z o.o. jako operatora systemu przesyłowego, przed PGNiG SA stoi konieczność zmiany zakresu umowy sprzedaży paliwa gazowego i rozdzielenia jej na dwie. Jedna umowa zawierać ma zapisy dotyczące sprzedaży gazu i podpisywana będzie z PGNiG SA, natomiast druga, regulująca sferę przesyłu, uzgadniana i zawierana ma być z OGP Gaz – System Sp. z o.o.
PGNiG od 23 września 2005r jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W związku z tym podstawową przesłanką podejmowanych przez PGNiG S.A. działań biznesowych jest ich ekonomiczna racjonalność. Wynika to z istoty działalności spółki prowadzącej działalność handlową oraz z odpowiedzialności PGNiG wobec posiadaczy jej akcji. Dlatego też powyższe działania PGNiG SA, stanowiące część procesu zmiany polityki handlowej spółki, będą kontynuowane w celu realizacji strategii firmy, w szczególności w zakresie zapewnienia rentowności na podstawowej działalności – sprzedaży gazu.
Dodatkowych informacji udziela:
Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy PGNiG SA
tel. (022) 691-79-55
Powrót