Drukuj

05.11.2010 PGNiG SA na światowym kongresie gazu łupkowego w Dallas

Perspektywy poszukiwania gazu z łupków, regulacje prawne związane z jego eksploatacją i ochroną środowiska oraz wpływ na rynek gazu ziemnego i LNG zdominowały światowy kongres gazu łupkowego World Shale Gas 2010, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm gazowniczych z ponad 30 krajów w tym z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wiceprezesem Zarządu PGNiG SA ds. Górnictwa Naftowego Markiem Karabułą oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej PGNiG SA prof. Stanisławem Rychlickim

Większość uczestników forum podkreślało ogromne znaczenie odkrycia zasobów gazu z łupków dla rynku gazu w Stanach Zjednoczonych i w konsekwencji również dla reszty świata. Czy podobny przełom będzie możliwy także w przypadku innych potencjalnych obszarów występowania gazu niekonwencjonalnego w tym z łupków? Zdaniem międzynarodowych ekspertów jest to jak najbardziej możliwe, na co wskazuje duże zainteresowanie koncernów amerykańskich, mających znaczące doświadczenie w tej branży, innymi rejonami świata, a szczególnie Polską, której potencjalne zasoby oceniane są na jedne z największych w Europie.

Możliwości poszukiwania gazu z łupków w Polsce wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników kongresu, którzy pytali o warunki dla poszukiwań w Polsce m.in. o opłaty związane z uzyskaniem koncesji, wielkość potencjalnych zasobów oraz termin rozpoczęcia wydobycia.

PGNiG SA rozpoczęło proces poszukiwaczy za gazem z łupków. Najwcześniej za dwa lata będziemy w stanie ocenić wielkość zasobów, a jeśli wyniki poszukiwań będą obiecujące to za około 10 lat mogłoby ruszyć wydobycie. Jesteśmy również otwarci na współpracę z firmami zagranicznymi w tej dziedzinie" - powiedział prof. Stanisław Rychlicki, przewodniczący Rady Nadzorczej PGNiG SA, uczestnik panelu skoncentrowanego na perspektywach dla poszukiwań i ewentualnej eksploatacji gazu z łupków w Polsce. Jednocześnie zaprezentował stopień przygotowań GK PGNiG w zakresie poszukiwań gazu łupkowego, informując też o kompetencjach spółek należących do GK PGNiG w zakresie prac geologicznych i serwisowych.

Prof. Rychlicki w swojej prezentacji pt. „Poszukiwania gazu niekonwencjonalnego w Polsce" mówił o perspektywicznych obszarach występowania gazu z łupków w kraju, wspominając o koncesjach należących do PGNiG SA.

Obecnie PGNiG SA posiada 15 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków oraz 6 koncesji na poszukiwanie gazu zaciśniętego (tight gas) w Polsce. PGNiG SA posiada m.in. dwie koncesje w okolicy Wejherowa, dwie na Warmii, cztery w okolicy Warszawy oraz pięć w południowo-wschodniej Polsce. Koncesje poszukiwawcze za gazem zaciśniętym znajdują się na obszarze Wielkopolski.

Najbardziej perspektywicznym obszarem występowania łupków, w których może znajdować się gaz obejmuje pas od Gdańska poprzez Warszawę do Lubelszczyzny. Łupki te występują na głębokości od ok 3000 m do ok 4000 m.

Zespół Rzecznika Prasowego

PGNiG SA

Powrót