Aktualności

Drukuj

29.09.2008 PGNiG SA liczy na terminową realizację SKANLEDU i BALTIC PIPE

PGNiG planuje pozyskać 3 mld m sześc. gazu z kierunku północnego, a następnie przesłać surowiec do Polski. Do tego celu będą służyć gazociągi Skanled i Baltic Pipe. Dlatego PGNiG SA jest zainteresowane terminową realizacją obu projektów skandynawskich.

Udział PGNiG w konsorcjum budującym Skanled wynosi 15 proc., co oznacza, że nakłady PGNiG SA wyniosą 15 proc. całkowitych kosztów, tj. ok. 0,7 mld zł.

Firma Gasco, pełniąca rolę koordynatora inwestycji, aktualnie realizuje prace projektowe i planistyczne, uwzględniające techniczne założenia projektu. Obecnie udział pozostałych firm w konsorcjum koncentruje się na pracach w grupach roboczych, przydzielonych do najważniejszych obszarów merytorycznych projektu. Faza projektowa potrwa do jesieni 2009, ostateczna decyzja inwestycyjna powinna zapaść pod koniec 2009 roku, zakończenie projektu planowane jest na 2013 rok.

Z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego PGNiG SA planuje pozyskać 3 mld m sześc. gazu, a następnie przesłać surowiec do Polski i do tego celu ma służyć gazociąg Baltic Pipe.

Stąd oczywistym jest, że PGNiG liczy na szybką realizację projektu Baltic Pipe oraz gazociągu Skanled, a nie jak sugeruje na łamach Pulsu Biznesu w dniu 29 września 2008 roku pan Paul Wolters, dyrektor E.ON Ruhrgas w Polsce, mówiąc m.in. że „PGNiG przestał liczyć na gazociągi Baltic Pipe i Skanled, a liczy na możliwość podłączenia się do gazociągu OPAL wspólnie z VNG".

W związku z tą wypowiedzią informuję, że PGNiG SA nie jest zainteresowane projektem OPAL, co wielokrotnie publicznie podkreślało. Natomiast Skanled i Baltic Pipe traktuje jako kluczowe projekty nowych dróg transportu gazu.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót