Aktualności

Drukuj

09.12.2014 PGNiG odkryło złoża typu tight gas w zachodniej Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło w rejonie Poznania na odwiercie Pniewy-4 (koncesja Wronki) złoże gazu ziemnego, niekonwencjonalnego typu tight gas. Jest to jedno z pierwszych odkryć złóż niekonwencjonalnych tego typu w zachodniej Polsce. 
 

Według wstępnych szacunków zasoby gazu ziemnego szacuje się na 1 - 1,5 mld m3. Obecnie Spółka przystępuje do testu produkcyjnego  w celu określenia parametrów złożowych. Uzyskane wyniki pozwolą na podjęcie kolejnych decyzji odnośnie dalszych prac związanych z zagospodarowaniem obiektu Pniewy. Weryfikacja danych geologicznych, dokładniejsze oszacowanie zasobów i przystąpienie do projektowania dalszych prac potrwa kilka miesięcy.


Otwór Pniewy 4 został wykonany  w okresie kwiecień-czerwiec 2013r. Jego celem było potwierdzenie akumulacji gazu ziemnego
w badanej strukturze. Po opróbowaniu utworów czerwonego spągowca  potwierdzono nasycenie obiektu gazem typu "tight gas". W celu uzyskania przemysłowego przepływu gazu, pod koniec listopada 2014 wykonano hydrauliczny zabieg szczelinowania.   
Złoża typu tight gas wymagają większych nakładów na etapie prac poszukiwawczo-badawczych, ze względu na ich specyfikę, polegającą na słabszych parametrach eksploatacyjnych. Eksploatacja tego typu złóż związana jest z prowadzeniem dodatkowych zabiegów technicznych.

Zespół Prasowy

PGNiG SA

Powrót