Aktualności

Drukuj

13.12.2018 PGNiG nieprzerwanie już dwunasty raz będzie notowane w RESPECT Index

Od początku istnienia indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest w elitarnej grupie podmiotów notowanych w ramach RESPECT Index na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Giełda Papierów Wartościowych ponownie ogłosiła listę spółek RESPECT Index – pierwszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie. W tej edycji grono firm RESPECT Index liczy 31 podmiotów. Nowy skład będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 roku.

Do indeksu trafiają firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, prowadzące w nienaganny sposób komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe. Warunkiem koniecznym udziału w indeksie  jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu – firmę Deloitte.

Wyniki notowań indeksu RESPECT pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu, niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG. Od listopada 2009 roku do grudnia 2018 roku, w ciągu dziewięciu lat istnienia indeksu, zwiększył on swoją wartość o 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47 proc., a WIG20 spadł o 4 proc.

Powrót