Drukuj

27.04.2018 PGNiG i ORLEN Upstream kontynuują poszukiwanie gazu ziemnego w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ORLEN Upstream rozpoczęły wiercenie kolejnego otworu w ramach wspólnego projektu Płotki. Prace na odwiercie Chwalęcin-1K potrwają około 80 dni. Oprócz prac wiertniczych obie spółki przygotowują się do zagospodarowania kolejnego złoża.

Odwiert Chwalęcin-1K znajduje się na terenie koncesji Śrem-Jarocin w miejscowości Zalesie (gmina Jaraczewo, województwo wielkopolskie). Docelowa głębokość  wyniesie  ok. 3040 m. Prowadzone prace mają na celu odkrycie złoża gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca.

PGNiG oraz ORLEN Upstream  realizują  projekt Płotki, składający się z 4 koncesji: Jarocin-Grabina, Kórnik-Środa, Pyzdry oraz Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się 7 złóż, z których prowadzone wydobycie wynosi łącznie około 2100 boe/dobę.

Oprócz prac wiertniczych spółki przygotowują się do zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało udokumentowane w maju 2017 roku. Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie wydobycia planowane jest na przełomie I i II kwartału 2019 roku. PGNiG, który jest operatorem koncesji, posiada 51% udziałów w projekcie. ORLEN Upstream, z pozostałą częścią udziałów, pełni rolę partnera.

 – PGNiG i ORLEN Upstream od kilku lat prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze. W Wielkopolsce intensyfikujemy wydobycie, stosując nowoczesne metody, które pozwalają na zwiększenie produkcji. To tutaj po raz pierwszy w tej części Polski zastosowaliśmy z sukcesem technologię wierceń horyzontalnych w skałach piaskowca. Dzięki współpracy ze sprawdzonym partnerem zwiększamy możliwości wydobycia gazu ziemnego w Polsce, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju powiedział Piotr Woźniak, Prezes  Zarządu PGNiG SA.

Obszar projektu Płotki uchodzi za najbardziej perspektywiczny w Polsce pod kątem występowania złóż węglowodorów w utworach czerwonego spągowca. Mam nadzieję, że prace w odwiercie Chwalęcin-1K dadzą pozytywny wynik i już wkrótce będziemy mogli ogłosić kolejny wspólny sukces poszukiwawczypowiedział Janusz Radomski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny – ORLEN Upstream.

PGNiG oraz ORLEN Upstream współpracują także na terenie Wielkopolski w ramach projektu Sieraków. Obejmuje on 2 koncesje, na których obecnie trwają przygotowania do zagospodarowania złoża ropy i gazu ziemnego. Obie spółki prowadzącą również wspólny projekt Bieszczady, na który składa się 7 koncesji na Podkarpaciu. Obecnie trwa interpretacja danych uzyskanych w trakcie badań sejsmicznych.

Powrót