Aktualności

Drukuj

10.07.2019 PGNiG i Fundacja Startup Hub Poland rozpoczęły drugą rundę rządowego programu Poland Prize

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Startup Hub Poland zaprosiły do Polski kolejną grupę zagranicznych startupów oferujących innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw z branży energetycznej. Na najlepszych czeka wsparcie finansowe i możliwość wdrożenia swoich projektów w Polsce. PGNiG jest strategicznym partnerem projektu.

Osiem startupów wybranych z blisko 400 zgłoszeń zaprezentowało swoje projekty podczas spotkania inaugurującego drugą rundę programu, które odbyło się w Business Link Astoria. Innowacyjne rozwiązania dotyczą m.in. oczyszczania wody z oleju i metali przydatnego w przypadku awaryjnych wycieków, generowania dodatkowej energii elektrycznej kosztem różnicy ciśnień gazu ziemnego oraz ograniczenia emisji spalin w dużych piecach przemysłowych, kotłach i silnikach. Startupy przedstawiły również nową technologię wytwarzania zaworów kulowych oraz rozwiązania informatyczne do przeglądu projektów budowlanych, wspierające sprzedaż i kontakt z klientem.

– Pozytywnie zaskakuje nas zainteresowanie udziałem w programie ze strony zagranicznych startupów. Mimo że skupiamy się na rozwiązaniach najbardziej odpowiadających potrzebom Grupy Kapitałowej PGNiG, wybór finalistów jest bardzo trudny. Finałowe projekty są interesujące i dotyczą wielu obszarów naszej działalnościpowiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – Pierwsza runda akceleracyjna zakończyła się sukcesem zarówno dla startupu, który wyróżniliśmy, jak i dla Grupy PGNiG. Współpraca przebiega obiecująco. Grupa PGNiG może zyskać ciekawy projekt, a startup – doświadczenie związane z pilotażem swojego projektu w dużym przedsiębiorstwie z sektora energetycznegododał.

Po pierwszej rundzie programu Startup Hub: Poland Prize do współpracy z PGNiG wybrano brytyjski startup Spottitt, który stworzył system analizujący zdjęcia satelitarne obiektów na ziemi i wspierający planowanie lokalizacji oraz monitorowanie infrastruktury energetycznej w trudno dostępnych miejscach. Obecnie trwa współpraca przy pilotażowym wdrożeniu rozwiązania. Jako zwycięzca pierwszej rundy Poland Prize firma Spottitt otrzymała wsparcie finansowe oraz opiekę wykwalifikowanych mentorów, zaproszenie do udziału w warsztatach z profesjonalistami i możliwość korzystania z przestrzeni biurowej do pracy nad swoimi projektami.

– Zanim rozpoczęliśmy naszą przygodę z programem Poland Prize, już wiedzieliśmy, że Polska może nam zaoferować wykwalifikowaną kadrę programistów. Szybko jednak zrozumieliśmy, że to tylko początek. W ramach programu otrzymaliśmy też pakiet soft-landingowy, wsparcie mentorów oraz ciepłe przyjęcie ze strony potencjalnych partnerów biznesowych powiedziała Lucy Kennedy, założycielka i dyrektorka Spottitt. – Jedną z firm, z którą nawiązaliśmy współpracę, jest Polska Spółka Gazownictwa, spółka z Grupy PGNiG, którą zainteresowało wykorzystanie naszego rozwiązania do monitorowania gazowej sieci dystrybucyjnej. Po trzech miesiącach od pierwszego spotkania zweryfikowaliśmy już nasz produkt, prowadzimy intensywne rozmowy i prace nad pilotażowym wprowadzeniem naszej usługi na rynek dodała.

PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland współpracują przy realizacji programu Poland Prize od lutego 2019 roku. Startup Hub Poland odpowiada za rekrutację startupów i koordynację programu akceleracyjnego. W sumie w ramach programu odbędą się trzy rundy. W każdej z nich udział bierze osiem startupów. Docelowo do końca roku powstaną w Polsce 24 innowacyjne zespoły startupowe, które pracować będą nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT). PGNiG jest strategicznym partnerem projektu, który wśród zagranicznych startupów poszukuje ciekawych, innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na wyzwania technologiczne spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. Wszystkie wybrane zagraniczne projekty po utworzeniu swoich spółek w Polsce otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 tys. EUR (non-equity grant) ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

– Konkurs Poland Prize to zaproszenie dla talentów spoza Polski. Jesteśmy w stanie zaoferować korzystne rozwiązania legislacyjne, profesjonalną opiekę mentorów, dostęp do korporacyjnych partnerów biznesowych i finansowanie ich biznesu. Liczba firm chcących rozwijać się w Polsce wciąż wzrasta – dowodem jest ponad 2,4 tys. zagranicznych startupów, które zgłosiły się do naszych operatorów programu, w tym do Fundacji Startup Hub Poland. Spośród wszystkich zgłoszeń operatorzy muszą wybrać te najlepsze: dysponujące dojrzałym produktem i dużym potencjałem wzrostu. W przyszłości to te spółki mogą stanowić o pozycji konkurencyjnej Polski wyjaśniał Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP.Jako Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapraszamy i rozwijamy tych, którzy widzą potencjał do rozwoju w naszym kraju. Zapraszamy do Polski, która nie stawia granic innowacjom podsumował.

– Od ponad 7 lat Fundacja Startup Hub Poland aktywnie promuje Polskę jako idealne miejsce dla rozwoju technologicznych startupów z 22 krajów Europy Środkowo- Wschodniej. Dzięki Poland Prize i współpracy z takimi partnerami jak PGNiG, którzy poświęcają swój czas i energię na współpracę ze startupami nad rozwojem ich innowacji, nasza misja jest realizowana z coraz lepszym skutkiem. Jeśli taki trend się utrzyma, to już wkrótce zostanie zrealizowana nasza wizja stworzenia w Polsce światowego centrum innowacji – podsumował Vikas Malhotra, dyrektor ds. strategicznych w Fundacji Startup Hub Poland.

Startup Hub Poland jest jedną z sześciu organizacji wybranych przez PARP, która może rozdysponować grant o wartości 5 mln zł. W ramach Poland Prize Startup Hub przyciąga zespoły naukowców i przedsiębiorców testujące rozwiązania z zakresu energetyki i ICT, które nie zostały jeszcze skomercjalizowane, a także istniejące startupy, które realizują już innowacyjne projekty za granicą, ale chciałyby je rozwijać także w Polsce.

 

Powrót