Aktualności

Drukuj

15.12.2006 Otwarcie stacji na sprężony gaz ziemny w Słupsku

15 grudnia 2006 roku została otwarta stacja na sprężony gaz ziemny (CNG) na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku – Kobylnicy.

Ze stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Słupsku będzie można korzystać od stycznia 2007 roku, po zakończeniu okresu przejściowego, przeznaczonego na jej pełny rozruch technologiczny.
Proces inwestycyjny został zapoczątkowany  zawarciem w dniu 10 listopada 2005 roku trójstronnego porozumienia pomiędzy Gminą Miejską Słupsk, Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o.o. w Słupsku  i Pomorską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o. w Gdańsku (spółką z Grupy Kapitałowej PGNiG), które dotyczyło wprowadzenia do komunikacji miejskiej w Słupsku autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym.
Zalety CNG takie jak: ekologia, bezpieczeństwo i opłacalność ekonomiczna są podstawowymi kryteriami determinującymi rozwój rynku CNG. Stacja w Słupsku będzie piątą, która będzie funkcjonować na terenie działania Pomorskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. Obecnie funkcjonują już stacje w Gdańsku, Bydgoszczy, Olsztynie i Inowrocławiu.

Słupski MZK jest pierwszym miejskim zakładem komunikacyjnym w województwie pomorskim, który rozpoczął proces przestawiania floty na ekologiczne autobusy zasilane gazem ziemnym. Wkrótce kolejne dwa zakłady komunikacji miejskiej (w Gdyni i Toruniu) rozpoczną proces przestawiania taboru autobusowego na zasilany CNG.
Osoby zainteresowane montażem w samochodzie instalacji na CNG mogą skorzystać z akcji promocyjnej przygotowanej przez Pomorską Spółkę Gazownictwa.  Polega ona na dofinansowaniu montażu instalacji (do 1852 PLN brutto). Szczegółowe zasady promocji „Gaz ziemny do Twojego samochodu” są dostępne w Regulaminie Akcji, który można uzyskać w Biurach Obsługi Klienta Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz na stronie internetowej www.psgaz.pl
Aktualnie w Polsce eksploatowanych jest około 1000 pojazdów, w których paliwem jest sprężony gaz ziemny. Są w tej liczbie autobusy, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, pojazdy techniczne oraz wózki widłowe. Na terenie kraju działają 23 ogólnodostępne i 22 wewnętrzne stacje tankowania CNG. Największymi użytkownikami autobusów są Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacyjne w Przemyślu i Tychach. Autobusy na CNG jeżdżą również w transporcie publicznym w Trzebini, Inowrocławiu, Rzeszowie, Radomiu oraz Wrocławiu.
W 2006 roku oddane zostały do użytku stacje tankowania CNG w Tychach i Zamościu.

Powrót