Aktualności

Drukuj

26.09.2001 Nowe tłocznie gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. oddaje do użytku dwie nowe tłocznie gazu w Krzywej i Jeleniowie w województwie dolnośląskim, wybudowane w rekordowo szybkim czasie ośmiu miesięcy.

Inwestycja ta umożliwi firmie realizację tzw. 'małego kontraktu norweskiego'. Od października br. nasze przedsiębiorstwo będzie mogło odbierać zwiększone ilości gazu ziemnego przesłanego siecią niemieckich gazociągów ze złóż na Morzu Północnym.

Polski system gazowniczy posiada połączenia umożliwiające import gazu ziemnego z Europy Zachodniej. Jednym z nich jest połączenie krajowego systemu przesyłowego przez punkt pomiarowy w Lasowie koło Zgorzelca z systemem gazociągów przesyłowych Verbundnetz Gas AG (VNG AG - niemieckiej spółki przesyłowej). Przez punkt w Lasowie importujemy gaz niemiecki (umowa podpisana z firmami Ruhrgas i VNG na 440 mln m3/rok) oraz gaz norweski (dostarczany w ramach tzw. małego kontraktu norweskiego - 500 mln m3/rok).
W celu zrealizowania tych dostaw konieczna była budowa tłoczni gazu ziemnego w Jeleniowie i Krzywej, których zadaniem jest podniesienie ciśnienia transportowanego gazu do poziomu 5,5 MPa, pozwalające na zwiększenie przepustowości systemu przesyłu gazu ziemnego, co w praktyce umożliwia przesłanie większej ilości gazu. Gaz ziemny będzie wykorzystywany przez odbiorców z terenu Dolnego Śląska i z województwa opolskiego. Pozwoli także na pokrycie zgłoszonych zapotrzebowań odbiorców przemysłowych (rejon Gozdnica-Żary oraz SSE Nowogrodziec). Ewentualne nadwyżki kierowane będą do krajowego systemu przez węzeł Odolanów.

Głównym wykonawcą inwestycji wartej ok. 60 mln złotych była spółka zależna od PGNiG S.A.-BUG GAZOBUDOWA w Zabrzu Sp. z o.o., a dostawcą agregatów spółka ABB Gazpetro.
Tłocznie gazu w Jeleniowie i Krzywej zaprojektowane zostały jako bezobsługowe. Sterowanie pracą agregatów sprężających odbywa się zdalnie z Regionalnej Dyspozycji Gazem we Wrocławiu poprzez system nadrzędny. Możliwe jest oczywiście kierowanie pracą agregatów także z poziomu obiektu (tłoczni). Wraz z budową tłoczni zostały zmodernizowane i rozbudowane węzły rozdzielcze w Aleksandrowicach, Ołtaszynie i Jeleniowie, gazociąg Lasów-Wrocław Dn300 wraz z układami pomiarowymi na trasie gazociągu.

Dodatkowych informacji udziela:
Grzegorz Tkacz Regionalny Oddział Przesyłu PGNiG S.A we Wrocławiu.
tel. 0 (prefiks) 71 36 49 599, 0 606 494 670

Powrót