Drukuj

03.11.2006 Komunikat po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 3 listopada 2006

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG SA na posiedzeniu w dniu 3 listopada 2006 r. podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia "Projektu Restrukturyzacji Grupy Kapitałowej PGNiG dotyczącego Integracji Działalności Obrotu w PGNiG SA i przekształcenia Spółek Gazownictwa w Operatorów Systemu Dystrybucji". NWZ wyraziło także zgodę na utworzenie sześciu jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - Spółek Obrotu Gazem z kapitałem początkowym 50 tysięcy złotych. Udziały w nowoutworzonych spółkach obejmie PGNiG.

PGNiG wdraża projekt prawnego rozdzielenia działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu. Taki obowiązek nakłada Dyrektywa Unii Europejskiej (2003/55/EC) oraz znowelizowane Prawo Energetyczne. PGNiG jest zobowiązane dokonać rozdziału handlu i dystrybucji gazu od 1 lipca 2007 roku.

Wprowadzane przez spółkę zmiany polegają na zintegrowaniu działalności obrotu hurtowego i detalicznego w PGNiG oraz przekształceniu spółek gazownictwa w operatorów systemu dystrybucyjnego. W związku z tym detaliczny obrót gazem oraz obsługa klientów na terenie całego kraju zostaną przeniesione ze spółek gazownictwa do PGNiG. W ten sposób PGNiG oprócz działalności wydobywczej i magazynowej prowadzić będzie także całość działalności handlowej (obrót hurtowy i detaliczny) poprzez Oddział Obrotu. W Oddziale tym skupiona będzie cała działalność obrotu gazem, w tym m.in. marketing, sprzedaż gazu, obsługa klientów oraz bilansowanie handlowe gazu, inwestycje  w działalności obrotowej.
Natomiast dystrybucja gazu nadal realizowana będzie przez spółki gazownictwa, które przekształcone zostaną w Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD). OSD funkcjonować będą samodzielnie, zgodnie z wymogami niezależności przewidzianymi przez zapisy Dyrektywy 2003/55/EC oraz Prawa energetycznego.
Spółki OSD powstaną z przekształcenia działających obecnie spółek gazownictwa, po „przeniesieniu” działalności obrotu detalicznego do PGNiG. Mimo znaczących zmian w działalności spółek gazownictwa (spółka prowadzić będzie wyłącznie działalność dystrybucyjną), sama struktura organizacyjna spółki gazownictwa nie ulegnie istotnym modyfikacjom w związku z procesem przekształceń.

W wyniku przeprowadzonych analiz, które uwzględniały między innymi ryzyka prawne i podatkowe, przyjęty został model prawny osiągnięcia struktury docelowej polegający na podziale spółek gazownictwa w trybie przepisów KSH.
Przyjęty model zakłada podział każdej spółki gazownictwa w trybie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych poprzez wniesienie działalności obrotowej do wcześniej zawiązanych przez PGNiG sześciu spółek z siedzibami w Warszawie. Będą to tzw. „Spółki Tymczasowe” o nazwach :
Dolnośląska Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.,
Górnośląska Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.,
Karpacka Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.,
Mazowiecka Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.,
Pomorska Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.
Wielkopolska Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o., które w kolejnym etapie zostaną połączone z PGNiG.

Proces przekształceń będzie realizowany w trzech etapach. W pierwszym nastąpi pełne organizacyjne rozdzielenie działalności. Zostanie utworzonych sześć Oddziałów Obrotu w obecnych spółkach gazownictwa (po jednym w każdej), w skład których wejdą odpowiednio  23 zakłady terenowe zajmujące się obrotem.
W drugim etapie nastąpi podział spółek gazownictwa i przeniesienie sześciu Oddziałów Obrotu spółek gazowniczych do utworzonych przez PGNiG sześciu Spółek Tymczasowych (Oddział Obrotu każdej spółki gazownictwa przenoszony jest do odrębnej Spółki Tymczasowej).
W trzecim etapie nastąpi integracja Spółek Tymczasowych z PGNiG, przy zachowaniu zasady podporządkowania 23 Zakładów Obrotu jednemu utworzonemu w Warszawie Oddziałowi Obrotu PGNiG.


Wybór takiego modelu przekształceń został dokonany z myślą o wzroście efektywności działania oraz wzmocnieniu pozycji rynkowej GK PGNiG. W średnim i długim okresie realizowane przekształcenia pozwolą obniżyć koszty działalności obrotu, ograniczyć ryzyko handlowej działalności, poprawić płynność finansową oraz zwiększyć możliwości inwestycyjne. Wszystkie te czynniki wpłyną na poprawę pozycji konkurencyjnej PGNiG na rynku obrotu gazem.
Zakłada się, że projektowane przekształcenia będą jak najmniej odczuwalne przez klientów obsługiwanych dotychczas przez spółki gazownictwa oraz bezpośrednio przez PGNiG. Ponadto, w możliwie krótkim okresie przeprowadzone zmiany doprowadzą do ujednolicenia polityki taryfowej i handlowej oraz ujednolicenia procedur obsługi klientów.
Obowiązek rozdzielania działalności handlu od dystrybucji dotyczy wszystkich państwach Unii Europejskiej. Obecnie w krajach europejskich trwają bądź zostały już zakończone procesy przekształceń związane z realizacją Dyrektywy. Przyjęte rozwiązanie PGNiG jest zbliżone do modelu, który funkcjonuje  w Wielkiej Brytanii, gdzie z British Gas wydzielone zostały National Grid Transco, zajmujący się przesyłem oraz Centrica realizująca poszukiwania i wydobycie, obrót oraz magazynowanie gazu.


Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Fill
Rzecznik prasowy PGNiG SA
tel. (022) 691-79-55
e-mail: pr@pgnig.pl

Powrót