Aktualności

Drukuj

12.12.2005 Gaz ziemny jako paliwo do pojazdów - promocja w Pomorskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG Pomorska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. wraz z Grupą Elpigaz zachęca właścicieli samochodów osobowych i dostawczych do montażu instalacji zasilania pojazdów sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Każdy, kto zdecyduje się na zakup i montaż instalacji zasilania pojazdów CNG, zakup nowego pojazdu wyposażonego w instalację CNG lub zakup używanego pojazdu wyposażonego w instalację zasilania CNG, którego data pierwszej rejestracji w Polsce przypadnie na czas trwania promocji, skorzysta zarówno z promocyjnej ceny montażu instalacji jak i pakietu promocyjnego o wartości 1000 zł netto.
Promocja skierowana jest przede wszystkim do użytkowników pojazdów w Trójmieście, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Olsztynie i okolic, czyli tam gdzie obecnie funkcjonują stacje tankowania CNG.

Akcja Promocyjna „Gaz ziemny do Twojego samochodu” rozpoczęła się 17 października 2005 roku i będzie trwała do końca grudnia 2005 roku albo do wyczerpania środków przeznaczonych na jej realizację. Szczegółowe zasady promocji są dostępne w Regulaminie Akcji, który można uzyskać w Biurach Obsługi Klienta Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz na stronie internetowej www.psgaz.pl.

Na świecie coraz bardziej popularne staje się paliwo gazowe CNG. CNG to skrót od ang. Compressed Natural Gas, czyli sprężony gaz ziemny. Źródłem tego paliwa nie jest ropa naftowa (jak w przypadku benzyny, oleju napędowego, czy gazu LPG),  ale naturalne pokłady gazu ziemnego. Według zgodnej opinii fachowców gaz ziemny jest najbezpieczniejszym z paliw dostępnych na rynku.

Najwięcej samochodów na CNG jest w posiadaniu spółek gazownictwa. należących do Grupy Kapitałowej PGNiG. Dolnośląska Spółka Gazownictwa z siedzibą we Wrocławiu posiada 84 takie pojazdy wykorzystywane jako pojazdy technologiczne gazownictwa. 35 podobnych samochodów jeździ w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa w Warszawie oraz 45 w Pomorskiej Spółce Gazownictwa z siedzibą w Gdańsku. Do tego dochodzi 35 egzemplarzy samochodów osobowych będących w posiadaniu indywidualnych właścicieli.
Aktualnie w Polsce jest eksploatowanych 748 pojazdów, w których paliwem jest sprężony gaz ziemny. Są w tej liczbie autobusy, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, pojazdy techniczne oraz wózki widłowe. Na terenie kraju działa 10 ogólnodostępnych i 22 wewnętrzne stacje tankowania CNG. W planach PGNiG jest otwarcie 30 stacji CNG do końca 2010 roku.

Niedawno pionierskie rozwiązanie tankowania CNG prezentowała Mazowiecka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w postaci „domowego” kompresora, który w drodze wolnego tankowania jest w stanie przez noc napełnić zbiornik samochodu.

Ilość stacji CNG na świecie oscyluje wokół 4 tysięcy, z czego 1200 stacji działa w Europie. Liderami w rozwoju rynku CNG są  kraje takie jak: Argentyna, Brazylia, Pakistan czy USA, w Europie zaś przodują Włochy, Rosja, Ukraina, Niemcy i Białoruś.


Dodatkowych informacji udzielają:

Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy PGNiG SA
tel. (0 22) 691 79 55

oraz

Katarzyna Wróblewicz
Rzecznik Prasowy PSG Sp zo.o.
tel. (0 58) 32 63 518

Powrót