Drukuj

13.08.2007 Dynamiczny wzrost wyników finansowych Grupy PGNiG

Po II kwartałach 2007 r. Grupa PGNiG wypracowała zysk netto w wysokości 135 mln złotych. Oznacza to wzrost o 55 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wynik operacyjny w II kwartale na poziomie 453 mln złotych (wzrost o 202 proc.) został osiągnięty dzięki poprawie rentowności działalności handlowej oraz wzrostowi sprzedaży ropy naftowej.
Nieregulowana sprzedaż ropy naftowej jest tradycyjnie najbardziej rentowną działalnością PGNiG. Dobre wyniki segmentu wydobywczego są zatem pochodną wzrostu sprzedaży ropy o 80% w stosunku do II kwartału 2006 roku. Wzrost wolumenu sprzedaży ropy nie został całkowicie odzwierciedlony we wzroście przychodów, głównie z powodu umocnienia złotego do dolara i niższych przychodów z eksportu.


Drugim bardzo ważnym czynnikiem dla kształtowania wyników Grupy PGNiG stają się przychody z usług poszukiwawczych, które po I półroczu stanowią najważniejszą pozycję przychodową – zaraz po sprzedaży gazu. Godnym odnotowania jest fakt, że przychody te pochodzą głównie z kontraktów zagranicznych, w których Grupa PGNiG z sukcesem operuje na w pełni konkurencyjnym rynku. Przychody z usług poszukiwawczych wzrosły w I półroczu o 160 mln zł ( dynamika 57 proc.)

Powyższe wyniki potwierdzają tezę, że Grupa PGNiG systematycznie zwiększa zakres prowadzonej działalności poza obszarem handlu gazem. Właśnie w ramach nieregulowanej działalności spółka skutecznie buduje swoją wartość i poprawia wyniki. Od kilku lat cena sprzedaży gazu przez PGNiG jest niższa od ceny gazu z importu, a PGNiG ponosi straty na działalności handlowej. Warto przypomnieć, że w samym IV kwartale ubiegłego roku PGNiG poniosło stratę na regulowanej sprzedaży gazu w wysokości 225 mln zł. Efektywna polityka handlowa oraz korzystne warunki makroekonomiczne pozwoliły spółce ograniczyć straty na sprzedaży importowanego gazu I i II kwartale 2007 roku.

Mniejsze zapotrzebowanie na gaz klientów spółek dystrybucyjnych przełożyło się na słabszy wynik na działalności segmentu dystrybucji.
Reasumując, wyniki finansowe PGNiG potwierdzają, że Grupa kontynuuje ścieżkę wzrostu wartości i poprawia efektywność prowadzonej działalności. Rentowność netto PGNIG wzrosła z 3,4% w II kwartale 2006 do 10,3% w II kwartale 2007 roku. Perspektywa ratingowa jest stabilna.

PGNiG konsekwentnie realizuje projekty służące budowaniu wartości firmy. Dzięki inwestycji w zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNiG zapewni sobie dostęp do surowców za granicą, co wpisuje się w strategię dotyczącą poprawy bezpieczeństwa energetycznego i otwiera przed PGNiG nowe możliwości biznesowe. 20 czerwca 2007 roku PGNiG SA przystąpiło i objęło nieodpłatnie 15% udziałów w Konsorcjum SKANLED budującym gazociąg z Karsto w Norwegii do Szwecji i Danii. Po zakupie przez PGNiG udziałów w złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz po podpisaniu Listu Intencyjnego z Energinet.dk w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski i duński system gazowniczy, udział PGNiG w Konsorcjum SKANLED jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do pozyskania dostaw gazu ziemnego ze Skandynawii do Polski. Jest to powrót do porozumienia strategicznego z partnerami duńskimi i norweskimi z 2001 r. i element realizacji strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

11 czerwca PGNiG SA otrzymało informację, że złożona 7 listopada oferta Spółki na poszukiwania na bloku nr 3 Bahariya w Egipcie została zaakceptowana przez Egyptian General Petroleum Company. Była to pierwsza runda przetargowa na koncesje poszukiwawcze w Egipcie, w której PGNiG złożyło ofertę. Obecnie spółka przygotowuje się do udziału w rundzie przetargowej na koncesje poszukiwawcze w Libii.

Prowadzone jest postępowanie przetargowe na budowę kopalni Lubiaków-Międzychód Grotów, największego projektu inwestycyjnego w segmencie wydobycie, jaki obecnie realizuje PGNiG, wartego 500 mln złotych.

29 czerwca PGNiG SA zakończyło z sukcesem wydzielanie prawne sześciu Operatorów Systemu Dystrybucyjnego. Był to kluczowy moment w projekcie prawnego rozdzielenia działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu i dostosowania działalności do wymogów Dyrektywy Unii Europejskiej (2003/55/EC) oraz znowelizowanego Prawa Energetycznego.

Powrót