Drukuj

23.06.2004 Autobusy na gaz ziemny na Śląsku


2 czerwca 2004 r. został podpisany List Intencyjny pomiędzy Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach a jedną ze spółek dystrybucyjnych z Grupy Kapitałowej PGNiG SA - Górnośląską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu.

Celem Listu Intencyjnego jest stworzenie obszarów o zmniejszonej emisji zanieczyszczeń (spalin samochodowych) i zmniejszonym poziomie hałasu na terenie miasta Tychy. Podpisanie Listu Intencyjnego stanowi podstawę do rozpoczęcia projektu, zmierzającego do poprawy stanu ekologicznego regionu poprzez wprowadzenie sprężonego gazu ziemnego do zasilania autobusów. List Intencyjny przewiduje pozyskanie taboru autobusowego z silnikami napędzanymi sprężonym gazem ziemnym oraz budowę stacji tankowania sprężonym gazem ziemnym w mieście Tychy, umożliwiającej tankowanie autobusów zasilanych tym paliwem.
Strony, które podpisały List Intencyjny zobowiązały się, że dołożą wszelkich starań, każda w swoim zakresie działania, w celu zagwarantowania stabilnych warunków realizacji wspólnie podjętego projektu. Władze miasta Tychy zadeklarowały natomiast wspieranie działań zmierzających do pozyskania środków finansowych z właściwych funduszy Unii Europejskiej do realizacji zamierzeń objętych Listem Intencyjnym.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. od 2004 r. wspólnie z sześcioma spółkami gazownictwa zlokalizowanymi w Gdańsku, Poznaniu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu realizuje „Program rozwoju rynku pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym”. Jego celem jest zapewnienie 2% udziału gazu ziemnego w rynku paliw do pojazdów w perspektywie do 2010 roku. Do tego czasu powinno powstać 30 nowych, ogólnodostępnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego, a po polskich drogach powinno jeździć ok. 20 000 pojazdów napędzanych tym paliwem.
Sprężony gaz ziemny szczególnie dobre zastosowanie znajduje w zasilaniu autobusów miejskich, w pojazdach zakładów komunalnych, korporacjach taksówkowych.
Obecnie w naszym kraju jeździ ok. 200 pojazdów na sprężony gaz ziemny, w tym 31 autobusów, ok.120 pojazdów serwisowych i kilkadziesiąt osobowych. Pojazdy na gaz ziemny można tankować na 23 stacjach w Polsce. Klientami są głównie zakłady komunikacji miejskiej. Największą flotę autobusów na gaz ziemny ma Przemyśl - 25 pojazdów. Również inne miasta w Polsce, w tym Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław aktualnie rozważają możliwość zastosowania tego ekologicznego i ekonomicznego paliwa dla potrzeb swojego transportu miejskiego.
Na świecie jeździ już prawie 3,5 milionów pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Światowym liderem w tej dziedzinie jest Argentyna (1,1 mln), bardzo szybko rozwija się też rynek w Brazylii (668 tys.). Ważne miejsce zajmują Stany Zjednoczone (130 tys.), w Europie – Włochy (381 tys.), Rosja (36 tys.), Ukraina (45 tys.) i dynamicznie rozwijający się rynek w Niemczech (19 tys.).
Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
tel. (0 22) 691-81-20
Maja Girycka
Pełnomocnik ds. Public Relations
Górnośląska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
tel. (0 32) 373-53-32
Powrót