Aktualności

Drukuj

10.12.2007 9 grudnia 2007 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało przetarg na koncesję poszukiwawczą w Libii.

W dniu 10.07.07 r. Libia, poprzez państwową firmę naftową National Oil Corporation (NOC), ogłosiła czwarty przetarg na koncesje poszukiwawcze węglowodorów, lądowe i morskie.

Po pomyślnym przejściu etapu prekwalifikacji i uzyskaniu statusu operatora oraz po przeprowadzeniu analizy danych geologicznych i geofizycznych specjaliści PGNiG S.A. wytypowali 3 najbardziej perspektywiczne obszary oraz opracowali dla nich oferty przetargowe. Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez NOC, rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło w dniu 9 grudnia 2007 roku w Trypolisie. W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego PGNiG S.A. uzyskała prawo do prowadzenia prac poszukiwawczych na koncesji poszukiwawczo-wydobywczej nr 113 zlokalizowanej w basenie naftowym Murzuq (zachodnia Libia). Powierzchnia bloku koncesyjnego 113 wynosi 5494 km2. O wysokiej perspektywiczności tego obszaru świadczą zarówno zlokalizowane w sąsiedztwie złoża, jak również informacje o kolejnych nowych odkryciach dokonywanych w obrębie tego basenu naftowego. Podpisanie stosownej umowy EPSA (Exploration and Production Sharing Agreement) ze stroną Libijską jest spodziewane w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Udział w przetargu zorganizowanym przez Libię jest dowodem na wysoką aktywność PGNiG jeśli chodzi o poszukiwania złóż poza granicami kraju, jak również elementem szerszej strategii PGNiG S.A.

Powrót