Film „Akcja Pensjonat”

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wspiera produkcję filmu o słynnej akcji Armii Krajowej na Podkarpaciu.

W fabularyzowanym dokumencie przedstawiono historię uwolnienia dużej grupy więźniów politycznych z gestapowskiego więzienia w Jaśle. Produkcję filmu o szczególnych walorach historycznych i edukacyjnych wspierało PGNiG.

Sierpień 1943 roku. W gestapowskim więzieniu w Jaśle na Podkarpaciu przetrzymywana jest grupa więźniów politycznych. W spektakularnej akcji 66 z nich zostanie uwolnionych przez oddział Armii Krajowej, a kolejne 70 osób zyska możliwość ucieczki. Tak rysuje się główna fabuła filmu dokumentalnego „Akcja Pensjonat”, który zrealizowała Telewizja Obiektyw przy wsparciu spółki PGNiG. Podczas trwania II wojny światowej uwolnienia dokonało pięciu żołnierzy polskiego podziemia, dowodzonych przez Zenona Sobotę pseudonim „Korczak”.  W tej roli w filmie wystąpił Artur Dziurman.

O akcji mówiły alianckie radiostacje, pisała prasa Państwa Podziemnego, a sprawą zainteresował się sam generalny gubernator Hans Frank. Skutkiem akcji była zmiana na stanowisku szefa gestapo i naczelnika więzienia w Jaśle.

Premierę filmu zaplanowano na wrzesień 2016 roku. Po niej odbędzie się cykl seansów w kinach i domach kultury na terenie województwa podkarpackiego. Film pokaże także Telewizja VECTRA.